دریاچه مهارلو

0
3158

دریاچه مهارلو در جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد و به خاطر رنگ قرمزش شهرت زیادی پیدا کرده است . وقتی نام استان فارس به میان می آید، همه یاد شهر زیبای شیراز و بناها و محوطه های تاریخی بی شمار این استان می افتیم . مهارلو در سمت جنوب شرقی شهر شیراز و  ۵۷ کیلومتری مسیر جاده شیراز به فسا قرار دارد . این دریاچه ، در مجاورت یک روستا به همین نام واقع شده ، روستایی که قدمتش را به دوران صفویه نسبت می دهند و در قدیم به آن دشت گل می گفتند . جدای از دریاچه زیبای مهارلو ، روستای مهارلو هم پتانسیل گردشگری بالایی دارد . این روستا در دامنه های جنوبی کوه های مرتفع زاگرس قرار گرفته است . خانه های این روستا، طاق های بلندی دارند و پنجره های قوس دار آن ها جلوه زیبایی به آن ها داده است . باغ های پراکنده ای مملو از درختان بادام ، انار و انجیر که در مجاورت چشمه آب معدنی روستا ایجاد شده اند ، بر زیبایی های مهارلو افزوده اند . بسیاری از اهالی روستا ، عقیده دارند که آب این چشمه شفا بخش است و بسیاری از بیماری های پوستی را درمان می کند . اگر اهل زیارت باشید هم می توانید به زیارتگاه خدیجه بانو که بر فراز تپه ای در روستا قرار دارد بروید . در نزدیکی روستا ، بقایای یک کاروانسرای مربوط به دوران صفوی به نام کاروانسرای شاه عباسی هم به چشم می خورد .


جهت مسافرت های خانوادگی و یا با تور رستاک برای شما اتوبوس ، میدل باس ون را بصورت انلاین اجاره می دهد که می توانید با مشاهده نرخ و سایر امکانات آن را رزرو نموده و آسوده خاطر سفر کنید .


اما از همه این جاذبه های تاریخی و طبیعی که بگذریم ، به مهم ترین جاذبه این روستا بر می خوریم . دریاچه مهارلو در گذشته وسعت بسیار بیشتری نسبت به دریاچه کنونی داشته و امروزه متاسفانه در حال خشک شدن است . البته اقداماتی در جهت احیای دریاچه صورت گرفته است که تا حدود به افزایش سطح آب آن کمک کرده است . دریاچه مهارلو محل سکونت گونه های بسیاری از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر است . می توان نام دریاچه نمک را هم بر این دریاچه گذاشت ، چرا که آبی تقریبا شور دارد . به دلیل خشک شدن قسمت های زیادی از دریاچه ، بستر برخی نقاط آن از نمک پوشیده شده و به عنوان منبع تامین نمک شیراز از آن استفاده می شود . مهارلو ، یکی از جاذبه های طبیعی عجیب استان فارس است که با رنگ قرمزش ، میزبان طبیعت گردان بسیاری از داخل و خارج از کشور است .

دریاچه مهارلو  سامانه جامع گردشگری رستاک

دریاچه عجیب مهارلو

عمق دریاچه در بخش های مختلف آن متفاوت است و به بارش های جوی بستگی دار . در بیشتر نقاط آن عمق آب حدود نیم متر است و در قسمت های عمیق ، عمق سه متر را هم اندازه گرفته اند . آب این دریاچه که متاسفانه شرایط چندان مساعدی نیز ندارد ، از چند چشمه آب شیرین در شمال آن ، بارش های باران و رودخانه های حمزه ، خشک و سروستان تامین می شود .

دریاچه مهارلو  سامانه جامع گردشگری رستاک

علت دریاچه مهارلوکه به رنگ قرمز است؟

میزان تبخیر آب این دریاچه بسیار بالاست . تبخیر شدید آب دریاچه مهارلو سبب شده است تا شوری آن به شدت افزایش یابد و نوعی جلبک دریایی قرمز رنگ به نام “ کشند قرمز ” در آن تکثیر شود . رشد و تکثیر بیش از حد این جلبک در این دریاچه باعث شده است تا تمام آب آن به رنگ قرمز متمایل شود و هیچ موجود زنده ای به جز یک نوع آبزی به نام آرتیما نتواند در آن زنده بماند .


جهت اقامتگاه های داخلی اعم از ویلا ، سوییت ، هتل آپارتمان و واحد های بوم گردی از سیستم رستاک و اپلیکیشن اندروید قابل دانلود از کافه بازار و گوگل پلی می توانید استفاده نمایید . رستاک جهت رزرو پیشنهادات شگف انگیزی برای شما دارد .تور های لحظه آخری ما را در اینستاگرام رستاک تور دنبال کنید

محیط زیست مهارلو

به دلیل شوری بیش از حد آب و همچنین تکثیر بیش از حد جلبک قرمز رنگ کشند قرمز در آن ، هیچگونه ماهی در این دریاچه زندگی نمی کند . اما در گوشه و کنار محیط این دریاچه ، می توان خزندگانی نظیر مارمولک ، سوسمار ، مار و لاک پشت را مشاهده کرد . برخی از دوزیستان نیز در مجاورت دریاچه زندگی می کنند . دریاچه مهارلو ، محل سکونت گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر است . حواصیل ، لک لک ، پلیکان ، کشیم ، باکلان ، اگرت ، فلامینگو ، اردک ، خوتکا ، سارگپه و … از جمله پرندگانی هستند که در این دریاچه مشاهده می شوند .

دریاچه مهارلو  سامانه جامع گردشگری رستاک

مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو در استان فارس

از زیبایی های شیراز که دیدن کردید ، وارد جاده شیراز به فسا شوید . با طی حدود ۲۰ کیلومتر به ابتدای دریاچه خواهید رسید و اگر مسیر را ادامه دهید ، بعد از حدود ۵۷ کیلومتر به روستای مهارلو خواهید رسید . این دریاچه ارزشمند ، بیش از هر زمان دیگری به محافظت و احیا احتیاج دارد . چند سال قبل بود که آب دریاچه به کل خشک شد و دوباره به لطف بارندگی های مناسب ، حیات به آن بازگشت . شاید قرمز رنگ شدن دریاچه ، چشم انداز عجیب و زیبایی را پیش چشمان گردشگران قرار دهد ، اما واقعیت این است که وجود کشنده قرمز ، حیات گیاهی و جانوری را شدیدا در معرض خطر قرار داده است .

* بهره برداری بی رویه از بستر دریاچه

* کشاورزی های غیرکارشناسی و آبگیری غیر اصولی از رودخانه ها

* وارد شدن فاضلاب های شهر شیراز و آلودگی آب

* مصرف بی رویه از سطح سفره آب های زیرزمینی از طریق حفر چاه های غیر مجاز و عدم ورود آب به دریاچه

* ورود خاک های سمی و آلاینده ها به آب دریاچه

* استفاده غیر اصولی حوضچه های پرورش ماهی از آب دریاچه

دریاچه مهارلو  سامانه جامع گردشگری رستاک


                               تور های لحظه آخری ما را در اینستاگرام رستاک تور دنبال کنید

                             برای خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین به رستاک تیکت مراجعه کنید


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید