جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

0
163

لاله واژگون ؛ گل زیبا و منحصر‌به‌فردی که جهانیان آن را با نام ایران می‌شناسند. تافته جدا‌بافته‌ای که برخلاف سایر گیاهان گلدار، گلبرگهای آن از انتهای ساقه برگشته و سر به زیر دارند. و دقیقاً به‌ همین خاطر است که به لاله واژگون مشهورند. هرساله از اوایل اردیبهشت‌ماه گل‌دهی آن آغاز می‌شود و دشت‌های مملو از خود را غرق در زیبایی ‌می‌کند. تعداد این دشت‌ها در ایران کم نیست و بیش از ده نمونه از آن در نقاط مختلف کشورمان یافت ‌می‌شود. در این مطلب رستاک هم قصد داریم تا شما را با جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون کشور آشنا کنیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

دشت لاله‌های کوهرنگ یکی از معروف‌ترین دشت‌های لاله واژگون ایران است که از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌آید و در شهرستان کوهرنگ استان چهار محال و بختیاری و ۱۲ کیلومتری شهر چلگرد قرار دارد. گل لاله واژگون یکی از نادرترین گونه‌های گیاهی است؛ به همین منظور بخش‌هایی از این دشت به‌منظور حفظ این گل، به‌عنوان اثر طبیعی تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.

جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون  سامانه جامع گردشگری رستاک
دشت لاله های واژگون کوهرنگ

لاله‌های واژگون از اواسط فروردین‌ماه‌ تا آخر اردیبهشت‌ماه گل می‌دهد و منظره‌ای دل‌انگیز و چشم‌نواز ایجاد می‌کند، بنابراین بهترین زمان سفر به دشت لاله‌های واژگون چهارمحال، فصل بهار است.

.تور، بلیط و ویزای خود جهت مسافرت را از رستاک به شماره ۸۸۱۴۱۴۶۸ تهیه فرمایید و از تخفیفات آن نیز بهره مند شود.

معنای لاله‌ی واژگون

شاید شما هم کنجکاو باشید که بدانید چرا این گل زیبا را لاله‌ی واژگون می‌خوانند؟
این گل زیبا که در نقش سرستون‌های ساسانی و موزه‌ی طاق بستان نیز در کنار پادشاه ساسانی دیده می‌شود، در اساطیر ایرانی داستانی شگفت‌انگیز دارد.
در افسانه‌ها آمده است که این لاله شاهد بریده شدن گلوی سیاووش به دست گریسوز بود و به همین دلیل، سر به زیر افکند تا آرام آرام برای او اشک بریزد. به همین سبب در برخی نقاط ایران، این گل را با نام «اشک سیاووش» نیز می‌شناسند.
جالب است بدانید در اروپا، لاله‌ی واژگون را «گل سربه‌زیر» می‌خوانند.

جشنواره لاله های واژگون الیگودرز

جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون  سامانه جامع گردشگری رستاک
جشنواره لاله های واژگون الیگودرز

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز به منظور معرفی و حفظ این سرمایه طبیعی ملی در هفته هوای پاک اقدام به برگزاری جشنواره در دشت لاله های واژگون می کند.در این جشنواره مسئولین به همراه عشایر خونگرم الیگودرز، مردم را با تنوع زیست محیطی منطقه و ارزش حفظ و نگهداری آن آشنا می کنند. نسیم خنک بهاری و منظره زیبای لاله ها به همراه موسیقی سنتی بختیاری و سرنا‌‌نوازی در دل طبیعت، اجرای رقص سنتی و آیینی بختیاری و اجرای مراسم فرهنگی، ساعاتی خوش و دلپذیر را برای بازدید کنندگان رقم می زند.جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون افوس

دشت لاله های واژگون افوس در ارتفاعات پربرف و طبیعت زیبای شهر افوس قرار دارد. این شهر در شهرستان بوئین و میاندشت واقع شده و آب و هوایش معتدل کوهستانی است. دمای آن در فصل زمستان کم، و بارش برف زیاد است. در فصل تابستان نیز هوای ملایم و مطبوعی دارد. تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رویش گیاهان علفی و بوته‌ای خودرو در افوس می‌گردد. وجود این گیاهان سبب می‌شود که در فصل گرم، دشت‌های آن سرسبز باشد.جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون افوس
دشت لاله های واژگون افوس

دشت لاله های واژگون سمیرم

از ابتدای ماه اردیبهشت تا پایان خرداد، سمیرم چهره متفاوت به خود گرفته و به هر نقطه آن که سفر کنید، وجود لاله های واژگون شما را به وجد می آورد. حنا، وردشت، ونک، پادنا و مهر گرد بخشی از مناطق سمیرم بوده که در این روزها می توان با سفر به آنها، دشت های مملو از لاله واژگون را به تماشا نشست و از آن لذت برد.جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

.تور، بلیط و ویزای خود جهت مسافرت را از رستاک به شماره ۸۸۱۴۱۴۶۸ تهیه فرمایید و از تخفیفات آن نیز بهره مند شود.

دشت لاله های واژگون سمیرم
دشت لاله های واژگون سمیرم

اما برای رسیدن به منطقه سمیرم باید در مسیر ۱۶۶ کیلومتری اصفهان به سمیرم حرکت کرده و در فاصله ۲۵ کیلومتر مانده به سمیرم وارد جاده فرعی شده تا بتوان به این تابلو زیبای آفرینش دست پیدا کرد.

در نزدیکی سمیرم و در منطقه فریدون شهر نیز دشت لاله های واژگون وجود دارد که از نظر زیبایی با دشت سمیرم برابری کرده و منظره فوق العاده ای را در اردیبهشت بوجود می آورد. اما لازم به ذکر است برای رسیدن به این زیبایی باید کمی سختی کشیده و مسیر دسترسی به این دشت را به مدت ۳ ساعت پیاده روی کرد.

دشت لاله های واژگون اردکان

پس از طی کردن ۸۰ کیلومتر از شیراز به سمت شمال غرب و در مسیر یاسوج ،به دوراهی اردکان به یاسوج و یا دوراهی اردکان به کمهر  می‌رسید. در اینجا باید در جاده جدید یاسوج برانید و ۴۰ کیلومتر مانده به یاسوج، به روستای های منطقه خفری می‌رسید جایی که محل رویش لاله های واژگون بوده و به عنوان یکی از زیباترین مقاصد گردشگری منطقه بشمار می آید.

دشت لاله های واژگون گلستان‌کوه

دشت لاله های واژگون گلستان‌کوه در دره باریکی در دامنه گلستان‌کوه شهرستان خوانسار استان اصفهان واقع شده‌است. این دشت در فصل بهار مملو از گل‌های طبیعی به ویژه لاله سرخگون بوده که به رنگ سرخ مایل به بنفش است.لاله‌های این منطقه از روز چهلم تا شصتم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌گردند.جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

طبیعت گلستان‌کوه

طبیعت بکر و وجود چشمه‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه‌ای بی‌نظیر در استان اصفهان بدل کرده‌است و لاله واژگون از جمله گل‌های رستنی در این منطقه است که اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد. گلهای این دشت به دلیل ارتفاع پایین‌تر آن و به تبع آن گرمتر بودن منطقه رویش زودتری نسبت به دیگر دشتهای لاله واژگون ایران دارد.جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون

.تور، بلیط و ویزای خود جهت مسافرت را از رستاک به شماره ۸۸۱۴۱۴۶۸ تهیه فرمایید و از تخفیفات آن نیز بهره مند شود.

جاذبه دیدنی دشت لاله های واژگون  سامانه جامع گردشگری رستاک
طبیعت گلستان‌کوه

گلستان‌کوه در مسیر خوانسار به اصفهان و در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار قرار دارد. از تهران بعد از سه‌راه سلفچگان، به‌سمت خمین و گلپایگان ادامه مسیر می‌دهید تا به خوانسار برسید، پس از طی مسیری ۱۵ کیلومتری می‌توانید با توجه به علامت‌هایی که با گل لاله واژگون مشخص شده‌اند مسیر را ادامه دهید و به مقصد برسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید