مسکو پایتخت روسیه

0
1803

پایتخت روسیه در ناحیه مرکزی بخش اروپایی کشور واقع شده و تاریخ بنای آن به سال ۱۱۴۷ میلادی می‎رسد. مساحت شهر در قرن ۱۴ خیلی کم بود و فقط شامل کرملین و منطقه کیتای گورود امروزی.اولین کلیساهای سنگی در محوطه کرملین ساخته شدند. بنا به دستور تزار ایوان کالیتا در سال ۱۳۴۰ دیوار دفاعی کرملین از تنه‎های بسیار کلفت درخت بلوط ساخته شد که دارای برج‎های دیدبانی هم بود. حلقه‎ای از صومعه‎ها و کلیساها کرملین را احاطه کرده بود.

توسعه مسکو

مسکو پایتخت روسیه  سامانه جامع گردشگری رستاک
توسعه مسکو

در طی قرن‎ها سمبل روسیه بود و توانست قلب روسیه شود در قرن ۱۵برای اولین بار پایتخت شد و توسعه این شهر با سرعت زیادی پیشرفت ‎کرد. پطر کبیر شهر سنت‎پترزبورگ را در سال ۱۷۰۵ میلادی به عنوان پایتخت جدیدی بر ساحل رود نوا بنا کرد (در سال ۱۷۱۲ پطر کبیر پایتخت را از مسکو به سنت‎پترزبورگ منتقل کرد). او اصلاً از آنجا خوشش نمی‎آمد زیرا کشته شدن عمو و مشاوران مادرش در جریان یک کودتای درباری در مسکو را به چشم دیده بود، اما این شهر برای ناپلئون همچنان یک هدف بسیار جالب باقی مانده بود.


جهت اقامتگاه های داخلی اعم از ویلا ، سوییت ، هتل آپارتمان و واحد های بوم گردی از سیستم رستاک و اپلیکیشن اندروید قابل دانلود از کافه بازار و گوگل پلی می توانید استفاده نمایید .

سربازان ناپلئون

سربازان ناپلئون
سربازان ناپلئون

سربازان ناپلئون در سال ۱۸۱۲ وارد روسیه شدند. بعد از جنگ خونین در بورودینو در ۱۳۰ کیلومتری مسکو روس‎ها مسکو را ترک کردند و اجازه دادند ناپلئون وارد مسکو شود و در کرملین مستقر شود. شبی که او وارد مسکو شد آتشی درگرفت که تقریباً تمام شهر را به کام خود کشید. با فرا رسیدن زمستان نیروهای ناپلئون مجبور شدند یک ماه بعد از ورود به مسکو آنجا را ترک کنند. بعد از آن مسکو بازسازی شد و جمعیت آن از ۳۵۰ هزار در سال ۱۸۴۰ به ۴،۱ میلیون در سال ۱۹۱۴ افزایش یافت. اکتبر سال ۱۹۱۷ درگیری‎های زیادی برای مسکو دربرداشت. بلشویک‎ها کرملین را در طی هشت شبانه ‎روز اشغال و ترک کردند و دوباره به تصرف خود درآوردند. در سال ۱۹۱۸ دولت روسیه بعد از دو قرن غیبت دوباره از سنت‎پترزبورگ به مسکو منتقل شد .

مسکو زمان قرون وسطی

مسکو زمان قرون وسطی یک شهر چوبی بود و آتش بویژه خطر بزرگی برای آن محسوب می‎شد. در دست‎نوشته‎های تاریخی از تعداد زیادی آتش‎سوزی یاد شده است که دهها آتش‎سوزی در نیمه دوم قرن ۱۵ بوقوع پیوست. در تابستان سال ۱۵۴۷ آتش‎سوزی وحشتناکی مسکو را فرا گرفت که بر اثر آن ۲۷۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. ۲۵ هزار خانه و ۲۵۰ کلیسا سوخت . بعد از یکی از بزرگترین آتش‎سوزی‎ها که در سال ۱۴۹۳ رخ داد، میدان اصلی شهر – میدان سرخ – برای مدت طولانی نام میدان آتش به خود گرفت .

توسعه مراکز علمی

توسعه مراکز علمی
توسعه مراکز علمی

مسکو بزرگترین مرکز علمی و مراکز آموزش عالی در روسیه است. در این شهر بیش از ۸۰ مدرسه عالی، دانشگاه و انستیتو و مراکز علمی دیگر فعالیت می‎کنند. مسکو به عنوان مرکز فرهنگی کشور به رسمیت شناخته شده است. مسکو همچنین به عنوان شهر ورزشی مشهور است. مسکو با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر دارای مساحتی به وسعت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع است. شما در عرض نیم ساعت خواهید توانست دیوار کرملین مسکو به طول ۲،۲ کیلومتر را دور بزنید. در عرض چند ساعت موفق خواهید شد خیابان حلقه ای سادوویه کالتسو به طول ۱۶ کیلومتر را طی کنید. و برای اینکه از شمال تا جنوب و یا از غرب تا شرق مسکو را که حدود ۴۰ -۳۵ کیلومتر است را طی کنید به یک روز کامل احتیاج دارید.

سبک معماری خانه ها

مجتمع‎های ساختمانی در مسکو به انواع گوناگون هستند که به دوره‎های مختلف تعلق دارند. تعداد زیادی از این خانه‎ ها به سبک “کانستروکتیویزم” ساخته شده‎اند. این نوع از خانه‎ها در سال‎های ۱۹۵۰ برای اولین بار ظاهر شدند و معمولاً ۹ – ۸ طبقه بودند، که سمبول زندگی صنعتی محسوب می شوند. علاوه بر ساختمانهای مسکونی، ادارات و تئآترها، موزه‎ها وساختمان های راه‎آهن و غیره وجود دارند. در مسکو ایستگاه‎های زیادی وجود دارد که از جمله می‎توان از ۹ ایستگاه راه‎آهن، ۲ ایستگاه کشتی‎های رودخانه ‎رو، ۵ فرودگاه که به فاصله ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری از مرکز شهر واقع شده‎اند، نام برد. تا سال ۱۹۲۵ فقط ۵۰ – ۴۰ مدرسه در مسکو فعالیت می‎کرد. از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ توانستند ۷۰ مدرسه دیگر بسازند. در سال ۱۹۳۵ تصمیم گرفته شد که طرح تمام مدارس یکسان باشد. یعنی تمام مدارس باید دارای ۲۲ کلاس، ۲ رخت‎کن و فقط ۴ طبقه باشد.

معماری شهری

معماری شهری
معماری شهری

مدارس سال‎های ۱۹۳۰ میلادی تماماً آجری و دارای ۴ طبقه و دو ورودی در دو انتهای ساختمان بود. یکی برای رفت و آمد دانش‎آموزان ارشد و دیگری برای رفت و آمد دانش‎آموزان کلاس‎های ابتدایی. شهری است کاملاً مسطح و دارای علائم شهری بسیار نادر که احتمالاً هفت ساختمان مشهور استالینی را می‎توان جزئی از آنها دانست. این ساختمانهای بزرگ و با ابهت در زمان استالین ساخته شده‎اند که دانشگاه مسکو و وزارت امور خارجه از آنها به شمار می روند. در مسکوی قدیم فقط خیابان‎های اصلی که از کرملین منشعب می‎شدند را نام‎گذاری می‎کردند. این خیابانها به وسیله کوچه‎های باریک و کوتاه و حتی بعضی‎مواقع کوچه‎های پیچ‎دار بهم وصل می‎شدند.

بلوار ها و شاهراهها

 بلوار ها و شاهراهها
بلوار ها و شاهراهها

کلمه پراسپکت گرفته شده از زبان لاتین که به معنی دید وسیع است و اکنون معنی شاهراه دارد ، در قرن ۱۸ وارد زبان روسی شد. فقط ۶۰ سال پیش این پراسپکت‎ها در آن ظاهر شدند. برای نمونه می‎توان از لنینگرادسکی پراسپکت، لنینسکی و کوتوزوفسکی پراسپکت نام برد. در اواخر قرن ۱۸ در مسکو قرار شد دیوار سفید شهر را که به دور مرکز مسکو کشیده شده بود خراب کنند. این کمربند آزادشده برای ساخت خیابان زیاده از حد عریض به نظر می‎آمد و برای ساختن خانه مسکونی زیاده از حد باریک. به این ترتیب، به جای دیوار خراب شده اولین بلوارها در مسکو ظاهر شدند.

میدان های مسکو

میدان مانژ مسکو
میدان مانژ مسکو

از این نوع بلوارها می‎توان از توِرسکوی، نیکیتسکی، پتروفسکی، پاکروفسکی و غیره نام برد. میدان‎هایی که قبلاً محل تجمع تجار بودند و به عنوان بازار مورد استفاده قرار می‎گرفتند در کنار دروازه‎های دیوار شهر ایجاد می‎شدند. قدیمی‎ترین این میدان‎ها میدان سرخ است. لغو نظام سرفاژ (نظام فئودالی که در آن دهقان به زمین‎دار تعلق داشت و قابل خرید و فروش بود) در سال ۱۸۶۱ باعث ورشکستگی بزرگ ‎مالکان شد. آنها جنگل و بیشه خود را فروختند. درختان این جنگل‎ها را بریدند و بجای آن قطعات زمین (داچا) برای استراحت کارمندان و تاجران و روشنفکران فراهم نمودند. در زمان شوروی به اهالی شهر مسکو از طریق محل کار قطعات زمینی به مساحت ۶۰۰ متر تعلق می‎گرفت. در حال حاضر تقریباً تمام اهالی از چنین قطعه زمین‎هایی برخوردار هستند و آنهایی که فاقد آن هستند می‎توانند براحتی آن را خریداری کنند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

رودخانه‎ های مسکو

 رودخانه‎ های مسکو
رودخانه‎ های مسکو

مسکو دارای رودخانه‎های زیادی است که از معروف‎ترین آنها می‎توان از رودخانه مسکو، یائوزا، سٍتون و سخودنیا نام برد. رودخانه‎های مسکو در مسیر حرکت خود گودال‎های زیادی ایجاد می‎کردند که عبور از آنها به ویژه در فصل بهار تقریباً غیرممکن بود. جریان خروشان آب پل‎های چوبی را با خود می‎برد. علاوه بر آن، گودال‎ها مساحت زیادی را اشغال کرده بودند. به این دلیل اهالی مسکو به پر کردن این گودال‎ها پرداختند. اما این رودها برای حرکت خود از راه‎های زیر زمینی جدید استفاده کرده و حتی انبارهای زیرزمینی خانه‎ها را پر کرده و پایه‎های خانه‎ها را شسته و با خود می‎بردند. در اواسط قرن ۱۹ تصمیم گرفته شد یک عمارت جدید به دانشگاه دولتی مسکو(لومونوسف) اضافه شود.

کانال مسکو ولگا

 کانال مسکو  ولگا
کانال مسکو ولگا

وقتی برای انجام کارهای ساختمانی گودالی حفر کردند، آب بطور غیرمنتظره با شدت تمام فواره زد و گودال به آن بزرگی را بسرعت پر کرد. معلوم شد سال‎ها پیش گودال آبی اوسپنسکی در محوطه دانشگاه وجود داشته که رودهای پر آب و خروشانی در ته آن جریان داشت. این گودال را پر و فراموش کردند. اما این رود راه زیرزمینی برای خود پیدا کرده و حالا دوباره آزاد شده بود. مضحک‎تر از همه در این ماجرا این بود که آب از زیر زمین خرچنگ زنده‎ای را به سطح زمین آورد. این خرچنگ را گرفتند و درون ظرف شیشه ای انداخته و در کلاس درس به دانش‎آموزان نشان داده و ثابت می‎کردند که خرچنگ‎ها بدون نور خورشید هم می‎توانند زندگی کنند. در قرن ۱۹ رودهای کوچک زیادی ناپدید شدند. فقط در سال ۱۹۳۷ با ساخت کانال مسکو – ولگا توانستند رودهای باقی‎مانده را نجات دهند.

ساخت کانال

ساختن کانالی که می‎بایست رودهای ، ایسترا ، سیسترا ، دوبنا و بالاخره ولگا را بهم متصل کند فقط در سال ۱۸۲۵ شروع شد و ۱۹ سال طول کشید تا این کانال برای بهره‎ برداری آماده شود. از سال ۱۹۴۷ این کانال را به افتخار هشتصدمین سالگرد کانال مسکو نامیدند. با ایجاد سیستم کانال‎ها و دریاچه‎های مصنوعی، مسکو بندری شد که به ۵ دریا راه داشت و دارد.دارای راه‎های آبی به غرب- به دریای بالتیک ، به شرق به دریای سفید به جنوب به دریای خزر و دریای سیاه و دریای آزوف است. شما می‎توانید کوپه‎ای در کشتی مسافربری رزرو کنید و سفر خوبی را از مسکو تا شهرهای واقع در ساحل ولگا، نوا و حتی تا کشورهای خارجی ساحلی آغاز نمایید.


تورهای تابستانی مسکو – سن پیترزبورگ رستاک را با شماره ۰۲۱۸۸۱۴۱۶۸ رستاک هماهنک کنید.


باغ وحش مسکو
 باغ وحش مسکو
باغ وحش مسکو

باغ‎ها و باغ‎های وحش در زمان‎های بسیار قدیم ایجاد شدند. تزار آلکسی میخائیلوویچ در قصبه ایزمائیلوف که در سال ۱۶۵۶ به محل زندگی تزار مبدل شد ، مبتکر ایجاد باغ‎های بسیار زیبایی بود. در سال ۱۸۶۴ باغ وحش گشایش یافت. در آن زمان فقط ۲۸۶ جانور در آن جا داده شده بود، اما هم‎اکنون ۷۵۰۰ جانور (۷۵۰ نوع) در این باغ‎وحش ساکن هستند. در اسناد و مدارک باقی مانده از زمان تزار آلکسی میخائیلوویچ نه تنها از باغ‎ وحش ایزمائیلوف یاد شده است، بلکه باغ‎های گیاهان دارویی نیز ذکر شده است.

گیاهان باغ وحش

در این باغ‎ها تحت نظر گیاه‎شناسان در کنار گیاه‎های دارویی درخت میوه کاشتند. بنا به دستور پطر اول در سال ۱۷۰۶ باغ گیاهان دارویی در جنب بیمارستان ایجاد شد که در سال ۱۸۰۵ آن را به دانشگاه واگذار کردند و آن را باغ نباتات نامیدند. باغ نباتات در قرن ۱۸ از محبوبیت زیادی برخوردار شد و هزاران نوع گیاه از کشورهای هند، آمریکا، اروپای غربی و سیبری در اینگونه باغ‎ها پرورش داده می‎شد. در سال ۱۹۴۵ در اطراف باغ اصلی نباتات ایجاد شد که دارای ۲۵ هزار نوع گیاه است.

اقوام ساکن

درباره اقوام ساکن مسکو باید بگوییم که شهری کثیرالمله است. از اولین خارجیانی که در این شهر ساکن شدند باید از یونانی‎ها – ساکنان بیزانس آن زمان، نام برد که مذهب ارتدکس را با خود به مسکو آوردند. فئوفام گرک (۱۴۰۵ – ۱۳۴۰) یکی از اولین شمایل‎نویسان روسی بود که از یونان به سرزمین روس(مسکو) آمد.

بازسازی دیوار کرملین
بازسازی دیوار کرملین
بازسازی دیوار کرملین

بازسازی دیوار و کلیسای جامع در کرملین در زمان ایوان سوم توسط معماران ایتالیایی صورت گرفت. خارجیان زیادی در زمان حکومت پطر اول در مسکو ظاهر شدند. در طی قرن ۱۹ اقوام جدیدی مانند کولی‎ها، آشوری‎ها در مسکو ظاهر شدند. درطی دهه‎های اخیر تعداد خارجیان ساکن در مسکو بیشتر شده است که دانشجویان اکثریت آنها را تشکیل می‎دهند. و درسال‎های اخیر بر تعداد دانشجویان ایرانی افزوده شده است. رستاک


ویزاها و تورهای مسکو خود را از سایت رستاک و یا شماره دفتر تهران رستاک ۰۲۱۸۸۱۴۱۴۶۸ تهیه کنید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید